SEO – (z) czym to jeść?

Czy potrafisz pisać tekst pod SEO? A potrafisz napisać tekst o SEO? Napisz mi tekst na 2000 znaków ze spacjami pod SEO na temat… Napisz mi tekst SEO pod produkt… Ile kosztuje tekst SEO?
Jako copywriter wiadomości takie znajduję bardzo często w skrzynce pocztowej. Wygląda na to, że każdy, ale to absolutnie każdy chce tekstów pod SEO. Co to jest SEO? I po co potrzebujemy SEO?
Search Engine są potrzebne po to, aby strona została zindeksowana przez wyszukiwarkę internetową, czyli Google. Google posiadając ponad 95% rynku nie ma właściwie konkurencji pod tym względem.
W przypadku marketingu w internecie mamy do wyboru dwie różne strategie: SEA i SEO. Skrót SEA oznacza Search Engine Advertising i dotyczy płatnych ogłoszeń w wyszukiwarkach. Z kolei SEO, czyli Search Engine Optimisation, skupia się na optymalizacji organicznych, czyli darmowych, wyników w wyszukiwarkach.

Definicja SEO jako procesu

Search Engine Optimisation to proces, którego celem jest zwiększenie pozycji strony www w darmowych (naturalnych, organicznych) wynikach wyszukiwania. Dlaczego proces, a nie działanie lub aktywność? SEO to proces, gdyż jest to zespół wzajemnie ze sobą powiązanych działań lub aktywności, które mają na celu uzyskanie odpowiedniego, czyli pożądanego rezultatu. Pożądany rezultat to wyższa pozycja w wyszukiwarce, czyli miejsce, na którym wyświetlana jest strona internetowa lub sklep online po wpisaniu odpowiednich słów kluczowych. Dodatkowym problemem w SEO jest fakt, iż proces ten nigdy się nie kończy. Konkurencja nie śpi i też próbuje odpowiednio wypozycjonować swoje strony.
Neverending story…

Jak funkcjonuje wyszukiwarka Google?

Aby strona została wyświetlona w wynikach wyszukiwania, Google musi ją najpierw dostrzec, przeszukać i zindeksować. Google wysyła w tym celu Googlebota (zwanego także crawlerem lub spiderem), którzy nieustannie przeczesuje sieć poszukując nowych informacji. Gdy znajdzie on nową stronę, to zaczyna przeszukiwanie jej treści, czyli tytułu, podtytułów H2, H3 i H4, informacji o stronie, artykułów zawartych na blogu firmowym. Po zakończeniu analizy strony, Google dokonuje jej oceny na podstawie różnych kryteriów i umieszcza ją na indeksie umożliwiając tym samym znalezienie jej w sieci.

Jak działa algorytm Google’e?

Tak naprawdę nikt nie wie – no może z wyjątkiem pracowników firmy Google – jak pracuje algorytm największej wyszukiwarki świata. Ponoć Google stosuje ponad 200 różnych faktorów w celu dokonania oceny strony oraz jej zindeksowania. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że algorytm jest często aktualizowany, a ranking faktorów zmieniany.
Dla firm oferujących towary w sieci, właścicieli sklepów czy też innych usługodawców nie jest ważny fakt, że strona wyskakuje na samej górze, lecz kwestia znalezienia jej przez grupę docelową szukającą konkrentnej usługi lub towaru.

Bo tak naprawdę to chodzi tylko o słowa kluczowe…

W końcu sens istnienia wyszukiwarki to znalezienie czegoś w sieci… Ale nie byle czego. Osoba szukająca sprzedawców wina, w szczególności czerwonego wina z Francji lub Hiszpanii, będzie wpisywała w Google inne słowa kluczowe, czyli key words, niż osoba szukająca roweru dla trzylatka lub nastolatek szukający deskorolki. Wyszukiwanie w sieci to wspólna gra  między szukającymi i szukanymi, która odbywa się w internetowym gąszczu zwanym wyszukiwarką Google. Szukający chcą znaleźć coś, co jest im potrzebne, a szukani chcą za wszelką ceną zwrócić uwagę na własną ofertę mając na celu zaspokojenie potrzeb szukających i zarobienie na sprzedaży lub pośrednictwie.

Ale o tym następnym razem…

Kategorie: SEO

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *