Słowa kluczowe
“Jeśli nie chcesz mojej zguby, słów kluczowych daj mi luby!!
No właśnie… Słowa kluczowe i frazy SEO to jest to, czego Googlebot potrzebuje, aby znaleźć i zindeksować stronę, sklep lub portal internetowy. Ale skąd dowiedzieć się, jakie słowa kluczowe i frazy są istotne dla produktu lub usługi?
Rodzaje słów kluczowych
Jakiego rodzaju słów kluczowych lub fraz SEO potrzebujecie? W zasadzie do pozycjonowania, czyli konkretnie do napisania tekstu pozycjonującego, potrzebujecie trzech rodzajów słów kluczowych.
- Pojęcia kluczowe informacyjne, czyli słowa, za pomocą których szukający uzyskują informacji na temat produktu lub usługi, na przykład rower elektryczny.
- Słowa transakcyjne, czyli pojęcia skierowane do osób, które chcą skorzystać z usługi lub kupić dany produkt. Przykład: kupić, wypożyczalnia, naprawa, wypożyczyć.
- Pojęcia lokalizujące, czyli związane z miejscem wykonania usługi lub możliwością nabycia produktu. Przykład: rower elektryczny wypożyczalnia kraków, ebike warsztat w gdyni lub naprawa rower elektryczny forum online.
Wiemy już zatem, jakiego rodzaju słów kluczowych potrzebujemy. Teraz możemy przejść do następnego etapu, jakim jest identyfikacja i analiza słów kluczowych istotnych dla naszego produktu lub usługi. Etap ten to bardzo monotonny, żmudny i niekiedy długotrwały proces bawienia się w detektywa fraz SEO.
Co to jest analiza słów kluczowych?
Analiza słów kluczowych to proces obejmujący definicję tematyki, przeprowadzenie researchu i oceny zidentyfikowanych słów kluczowych istotnych dla bloga, strony czy też portalu. Analiza taka wymaga czasu w zależności od tego, do czego potrzebne Wam są te słowa kluczowe. Na szukanie pojęć koniecznych do pozycjonowania większego portalu informacyjnego powinniście zarezerwować sobie przynajmniej kilka dni. Na pojedynczą stronę może nawet parę godzin. Research do artykułu na bloga może potrwać w zależności od tematyki od 30 minut do dwóch godzin. Jeżeli to jest dłuższy artykuł fachowy, to nawet cały dzień.
Czas trwania researchu zależy zatem od rodzaju tematyki, typu witryny, rodzaju artykułu oraz indywidualnej decyzji, jak głęboko zamierzacie wejść w dany temat.
Jak przeprowadzić analizę słów kluczowych?
Na przeprowadzenie analizy słów kluczowych nie ma jednoznacznej recepty. Każdy, kto szukał słów pod SEO, ma swoje sprawdzone metody i techniki. Mój sposób postępowania sprawdza się w przypadku tekstów pod SEO mających na celu pozycjonowanie stron lub sklepów. Będzie także dobry do znalezienia pasujących słów kluczowych do artykułu na bloga lub portalu internetowego.
W jaki sposób znaleźć słowa kluczowe bez tooli i innych płatnych pomocy? W zasadzie wystarczy kierować się poniższymi 8 punktami.
- Zapoznanie się z tematyką specyficzną dla przedsiębiorstwa, portalu, strony, bloga, produktu lub zamówionego artykułu.
- Zebranie istotnych pojęć związanych z tematyką (zarówno online, jak i offline9.
- Określenie pojęć nadrzędnych i podrzędnych związanych z tematyką, synonimów i fraz.
- Sprawdzanie online, które z wyszukanych pojęć i fraz dają jakie wyniki w wyszukiwarce.
- Notowanie – najlepiej w tabeli excela – zastosowanych pojęć i kombinacji wraz z liczbą uzyskanych wyników dla poszczególnych słów.
- Analiza pytań użytkowników People-Also-Ask-Boxes (PAA-Box), czyli pytania zadawane przez osoby szukające danego produktu lub usługi.
- Analiza negatywna pojęć, czyli wykluczenie słów dotyczących popularnych marek i kombinacji dających niepożądane wyniki.
- Zdroworozsądkowa ocena przydatności pojęć i fraz.
Każdy copywriter piszący teksty SEO ma swoją metodę i podejście do tego tematu, zatem powyższe punkty to nie jest nic nowego. Warto jedynie wspomnieć, że robiąc research fraz SEO warto jednocześnie przeprowadzić research merytoryczny tematu, co definitywne przyspiesza proces twórczy.
Analiza negatywna pojęć i fraz
Punkt 7, czyli wykluczenie słów i pojęć dotyczących nazw i fraz związanych z popularnymi markami lub dającymi niepożądane wyniki, wymaga dodatkowego wyjaśnienia. W zasadzie nazwa popularnej marki to pierwsze, co przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o produktach lub usługach. Ale co się stanie, będziemy pozycjonować sklep z naszymi własnymi produktami używając nazw takiej marki, jak na przykład Samsung, Sony lub Coca Cola? Albo bloga używając imienia popularnej influencerki? Google będzie przekierowywał tego typu wyszukiwania nie na naszą własną stronę, sklep czy bloga.W takim przypadku wyszukiwarka przekieruje szukających na stronę sklepów i witryn prowadzących sprzedaż lub serwisujących produkty tej marki. Dodatkowo może to się skończyć zbanowaniem przez Google i wyrzuceniem z indeksu stron.
SEO kontra zdrowy rozsądek
Zapewne zadziwiło was użycie w punkcie określenia „zdroworozsądkowa analiza”. Mnie także doprowadziło to do pewnej konsternacji, gdy przeczytałam tą radę w jednej z fachowych publikacji na temat SEO w języku niemieckim. Mianowicie w jednej z książek dotyczącej tworzenia opisów produktów pod SEO i pozycjonowania produktów na Amazonie przeczytałam, że nawet najlepsze narzędzia nie zastąpią ludzkiej inteligencji. Zdaniem autora publikajci, jedynie człowiek jest w stanie dokonać ostatecznego wyboru istotnych pojęć pasujących do marki, produktu, firmy lub idei. I tylko człowiek potrafi je w taki sposób połączyć je w całość, aby uzyskać optymalne rezultaty w wyszukiwarkach. W końcu napisanie tekstu pod SEO w taki sposób, aby nie był on „mielonką” i przekazał przesłanie marki lub produktu nie należy do łatwych.
W następnym wpisie zapraszam was do artykułu na temat SEO po niemiecku!
0 komentarzy